KRAJINA.CZ

Search

Zapojte se do monitoringu nárazu ptáků do skel

Pomozte nám chránit ptáky v kampusu ČZU

Ptáci patří mezi velmi inteligentní tvory s dobře vyvinutým zrakem, ne vždy se ale dokážou vyvarovat střetu s člověkem vytvořenými nástrahami. Problematika nárazů ptáků do skel budov se bohužel nevyhýbá ani kampusu naší univerzity. 
Existuje řada možností, jak nárazům předejít, zejména prostřednictvím správně vytvořených a umístěných polepů. Siluety dravců jsou v praxi bohužel naprosto neefektivní, naopak sítě menších bodů tvořící optickou bariéru ptáci registrují. Aby byla ochrana účinná, je nutné ji dělat komplexně a co nejprofesionálněji. Proto jsme zahájili monitoring uhynulých ptáků v kampusu ČZUZapojit se můžete i Vy! 
Nález mrtvého ptáka lze nahlásit prostřednictvím emailu vozabulova@fzp.czu.cz s připojenou fotografií, nebo lépe prostřednictvím krátkého online formuláře, který vašim chytrým telefonem načtete přes QR kód na letácích v areálu ČZU nebo vyplníte zde: https://arcg.is/1XXOOP0

Získaná data nám umožní identifikovat nejkritičtější plochy v kampusu a pracovat na jejich zabezpečení. Děkujeme.
Více informací o problematice nárazu ptáků do skel naleznete také na stránkách České společnosti ornitologické https://www.birdlife.cz/ptaci-a-skla/.
BUĎME ŽIVÁ UNIVERZITA!


© KRAJINA.CZ | 2022