Věda

Konference
Nikola Jelínek

Pozvánka na konferenci Pestrá krajina

Kde jinde načerpat inspiraci o hospodaření, které probíhá s respektem ke krajině? Kromě ocenění, které bude uděleno průkopníkům v praxi, zazní i odborné příspěvky na téma ekologického hospodaření. Nedílnou součástí akce bude i diskuse s farmáři, členy komise, která uděluje ocenění, i odborníky. Účast je možná osobně i online, přihlašování je možné ještě do pátku 19. ledna. Více informací k dispozici v pozvánce.

Rozhovor
Nikola Jelínek

Duo ročních období

Podle Aleše Fardy se máme připravit na dvě roční období, protože klasické čtvero, na které jsme zvyklí, postupně vymizí.

Číst více

Konference
Nikola Jelínek

Czech and Slovak Sustainability Summit

Czech and Slovak Sustainability Summit je nová konference, která má za úkol propojit byznysové a vědecké komunity. Jedním ze členů vědecké rady této konference byl jmenován prof. Vymazal z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity. Setkání má představit projekty, které budou mít skutečně pozitivní dopad na životní prostředí a inspirovat ostatní k tomu, aby jejich společnosti byly udržitelnější. Garantem je nově vzniklý Ústav udržitelnosti a produktové ekologie VŠCHT Praha. Více informací je k dispozici na webu konference.

Projekt
Nikola Jelínek

Do boje s nedostatkem živin v lesích

V České republice je množství živin v lesních půdách nízké až velmi nízké, odběrem biomasy se dále snižuje. Spoléhat na přirozený koloběh živin tedy nelze, a proto vědci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti tento problém řeší použitím hnojiva s obsahem zeolitu.

Číst více

Článek
Nikola Jelínek

Půda by mohla nahradit plánované nádrže

Půdě chybí statková hnojiva, která se do ní oproti minulosti už nevracejí a organické složky tak ubývá. Potenciálně je ale schopna díky organické složce zadržet tolik vody, že by nahradila plánované vodní nádrže.

Číst více

Zpráva
Nikola Jelínek

Potřebujeme přírodu pozitivní

Mezi lety 1970 a 2018 došlo průměrně k poklesu abundance (počtu jedinců téhož druhu) na celém světě o 69 %. V biologické rozmanitosti ale nestačí „dosáhnout nulového stavu“, tzn. pouze zastavit úbytek, zde musí nastoupit obnova – do roku 2030 potřebujeme přírodu pozitivní. Pozitivní znamená, že na konci desetiletí budeme mít více přírody, než jsme měli v roce 2020.

Číst více

© KRAJINA.CZ | 2022