KRAJINA.CZ

Search

Co se odcházející ministryni (ne)povedlo?

Ministryně Anna Hubáčková odchází z funkce, shrnuli jsme, co se jí (ne)podařilo a v čem může být nastupující ministr Hladík lepší.

Ministryní byla necelý rok, zanedlouho ji nahradí brněnský komunální politik Petr Hladík. Mezi priority měla zařazenou „ústavní ochranu vod“, přesto prodala vodu Polsku v případě dolu Turów a nechala stáhnout žalobu na důl podanou u Evropského soudu. Bečva ji mrzí. U Turówa naopak tvrdí, že smlouva byla dobře vyjednaná a považuje ji za svůj úspěch.

Pár dní před svou rezignací nechala odvolat ředitele Národního parku České Švýcarsko Petra Bendu, a podlehla tak dřevařskému a vodnímu lobby. Výměna ředitele NP totiž nevylučuje při změně postoje NP např. stavbu jezu na Labi u Děčína nebo prodej vytěžených kůrovcových smrků. Je téměř jasné, že Petr Benda „nic podstatného nezanedbal, a to ani při, ani před požárem“. Již v minulosti se totiž ukázalo, že masivní kácení v případě kůrovce nemá smysl, protože šíření kůrovce nezastaví. Odvolala ho narozdíl od ředitele ČIŽP Erika Geusse, který je zodpovědný za řešení kauzy Bečva a aktuální stav ČIŽP. On sám podal žádost o odvolání rovněž před pár dny, z funkce bude odvolán k 7. prosinci 2022.

Greenpeace ocenilo, že navázala komunikaci s nevládními organizacemi, že na ministerstvo přivedla experty a konstatuje, že je jasné, že za necelý rok práce nemohou být vidět výsledky. Vidět ale nebyla ani samotná ministryně. To by se s novým ministrem mohlo změnit k lepšímu, protože ho „z Brna předchází pověst zdatného, průbojného a slušného politika“.

Nový ministr, komunální politik Petr Hladík, je zaměřený především na energetiku, ale měl by řešit rovněž ochranu přírody, krajiny a biodiverzity, což by mohlo „zajistit lepší ochranu zemědělské krajiny, řek – např. dolního Labe před stavbou jezu – či lesů, kde by měl zastavit kácení lesů starších 130 let a kácení v chráněných oblastech“. Už teď je jasné, že bude muset bojovat proti zájmům průmyslu, oligarchům a některým politikům, což je přesně to, co ministryně Hubáčková nezvládla.

Ministryně neměla funkci v období covidu, války na Ukrajině a požáru v NP České Švýcarsko jednoduchou, reagovat ale mohla v souladu se svými zásadami. Navržení „ústavní ochrany vodě do konce roku 2022“ tak zůstane pouze jako její motto.

Autor fotografie: https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Pudelek?uselang=cs

© KRAJINA.CZ | 2022